Melyik vitamin hiánya okozhat cukorbetegséget?

A Journal of Biological Chemistry oldalain megjelent tanulmány a 2-es típusú cukorbetegség egy potenciális új okára világított rá: az A-vitamin hiányra.

A cukorbetegségek 90-95 százaléka a 2-es típusba tartozik. Míg az 1-es típusban az immunrendszer fordul a hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjei ellen, addig a 2-es típusban a perifériák egyre érzéketlenebbekké válnak a hormonnal szemben, és a megnövekedett igény végeredményben a termelés kimerüléséhez vezet. Most Dr. Lorraine Gudas és a Weill Cornell munkatársai (New York, Egyesült Államok) megállapították, hogy az A-vitamin serkentik a béta-sejtek hormonelválasztását, vagyis a vitaminhiányos állapot közrejátszhat a betegség kialakulásában.

 Magát a vitamint kétféle formában visszük be szervezetünkbe: míg a kész vitamint, a retinolt a húsok, a halételek és a tejtermékek tartalmazzák, addig a vitamin előalakja, a béta-karotin különböző zöldségekben és gyümölcsökben van jelen. A megfelelő vitaminellátottság elengedhetetlen a látáshoz és az immunrendszer működéséhez. Korábbi tanulmányok azt is megerősítették, hogy az embrionális fejlődésben kulcsszerep hárul az A-vitaminra a béta-sejtek kialakulásában.

 A munkacsoport egérkísérletes modellben bizonyította téziseit: az egyik állatcsoportot genetikai módosítás során képtelenné tették az A-vitamin raktározására, míg a másik, nem módosított csoport volt a viszonyítási alap. Az első csoportba tartozó egyedek hasnyálmirigyében elpusztultak a béta-sejtek, vagyis az állatok elvesztették inzulintermelő képességüket. Emellett az egészséges állatok étrendjéből megvonva az A-vitamint hamarosan lecsökkent a cukorbevitelre adott inzulinválasz, de amint újra megfelelő mennyiségű vitaminhoz jutottak, elmúltak a cukorbetegséget idéző jelek.