A szőlőmag széleskörű egészségügyi hatása

Régóta köztudott, hogy a franciáknak nem árt az ő zsíros étrendjük, nekünk viszont igen. Egy franciának sokkal kisebb az esélye arra, hogy szívbetegségben haljon meg, mint a fejlett nyugati országokban élő sorstársainak. Egyes esetekben ez az arány akár 50% is lehet.
Ugyanakkor a franciák sokkal több bort, főleg vörösbort fogyasztanak, mint más európai polgárok. A "francia paradoxon" híre mára bejárta az egész világot. Számtalan elmélet született a jelenség magyarázatára.

A legelfogadhatóbb magyarázat az, hogy a bor tartalmaz olyan összetevőket, melyek megakadályozzák a szív és érrendszeri elváltozások kialakulását. Egyesek szerint maga az alkohol ami megvédi a szívet, és szólnak is bizonyítékok emellett az elmélet mellett.
Mégis az a megállapítás tűnik a legmegalapozottabbnak, hogy a vörösbor egyéb összetevői okozzák ezt az örvendetes jelenséget.
Ebben az összefüggésben a vörösbor tűnik a leghatékonyabbnak, de a fehérbornak is van némi kedvező hatása. Mindkettőben, de leginkább a vörösborban nagy koncentrációban találhatók az érrendszert védő antioxidáns vegyületek.

A borban található védőfaktorok,
A borszőlő élő gyógyszertár. A növény minden része a magára jellemző orvosi hatóanyagokat termeli. A leveleknek például saját "napernyőjük" van. A szőlőnek saját rovarirtó szere van. A szőlő és a szőlőlevél saját gombaölő anyagot termel. Ebben az egészben az a legizgalmasabb, hogy az ember ugyanolyan hasznot húz ezekből a vegyületekből, mint a szőlő. A borszőlő a növényi hatónyagok tucatjait tartalmazza, ezek a hatóanyagok szervezetünk legkülönbözőbb részein fejtik ki hatásukat.
A legintenzívebben a  quercetint, a magban található proantocianidinokat, és a szőlő vörös színét adó antocianinokat vizsgálták. Ezek az vegyületek mind a polifenolok családjába tartoznak.
A szőlő magja rengeteg hasznos anyagot tartalmaz.
Itt vannak először is az antioxidánsok, melyeket nyugodtan nevezhetünk szuper antioxidánsoknak is. Ezek nem csak hogy sokkal erőteljesebb hatásúak, mint a szokványos antioxidánsok, mint például az E vitamin, de rendkívül sokfélék is. Ezek a rendkívüli antioxidáns vegyületek a környezet legkülönfélébb ártalmaitól képesek megvédeni szervezetünket. És ez még messze nem minden. Tudományos vizsgálatok egyéb kedvező hatások garmadáját igazolták.
Ilyenek például az antibiotikus, tumorellenes, vércukorszint csökkentő, fekélygátló, szív és érrendszert védő és az agy öregedését késleltető hatások.

Kapjuk el a káros szabad gyököket!
A szőlő talán legfontosabb aktív összetevői a proantocianidinek, melyek rendkívüli jelentőséggel bírnak a sejtjeinket roncsoló szabadgyökök elleni küzdelemben. Antioxidáns aktivitásuk 15-20-szor erősebb az E vitaminénál, és 50-szer a C-vitaminénál. A bor fogyasztásakor egyéb tényezőket is érdemes figyelembe venni. Gyakran nem számolnak azzal, hogy bort leginkább étkezéshez fogyasztunk. Étkezés közben szabadgyökök tömege szabadul rá szervezetünkre. A táplálék fehérjéi, szénhitrátjai és zsírjai idézik elő a tömeges szabadgyök képződést.

A szabadgyök támadásért az LDL koleszterin tűnik felelősnek, mintegy három órával étkezés után. Olasz kutatók bebizonyították, hogy a szőlőmag elejét veszi ennek a jelenségnek.
Magas vércukor és az X szindróma,
A zsírok, a vércukor, a diabetesz mind mind befolyásolja a szív és érrendszer egészségét. Nem kell, hogy valakinek jól fejlett diabetesze legyen, ahhoz, hogy károsodjon az érrendszere. A károsodás évek alatt, csendben, tünetek nélkül alakul ki.

Még normális vércukor és testsúly mellett is érrendszerünk a környezeti károsító hatások, mérgek, a stressz, az öregedés hatására folyamatosan károsodik.

 

Mit tehetünk ez ellen?
Az első számú ellenszer az egészséges étkezés. Zöldségek, gyümölcsök, teljes kiőrlésű magvak... és megint csak zöldségek.
A második; kössön biztosítást! Tudományos vizsgálatok eredményei alapján a magas minőségű étrend kiegészítők jelentik a legjobb egészségbiztosítást szív és érrendszerünk számára.
Ezek semlegesítik a vegyszereket, megkötik a szabadgyököket, és jelentősen csökkentik a korral járó szív és érrendszeri megbetegedések kialakulásának esélyét. Magas dózisú hatékony tápanyaggal látják el sejtjeinket, mely gyakran jobban felszívódik a készítményekből, mint az élelmiszerből.

Az X szindrómát a hasi elhízás, az inzulin rezisztencia, a magas vérnyomás, szívpanaszok és a magas koleszterinszint jellmzi.
Ennek a cukorbetegség-szerű tünetegyüttesnek az előfordulása lassan járványos méreteket ölt világszerte.
Francia tudósok nemrég hörcsögökön hoztak létre X szindróma szerű állapotot, magas, 60%-os fruktóz (gyümölcscukor) tartalmú tápot etetve az állatokkal. Ez a fajta diéta vészes sebességgel alakít ki magas vérnyomást, nagymértékű szabadgyök felszabadulást, és szívnagyobbodást. Ugyanezek a kutatók azt is kimutatták, hogy a vörösbor polífenoljai az inzulinrezisztencia kivételével az X szindróma összes tünetét képesek voltak visszafordítani.

Ezek után az inzulinrezisztenciával kezdtek el behatóbban foglalkozni. Ennek az állapotnak az a lényege, hogy a hasnyálmirigy egyre több és több inzulint termel, azonban a termelt inzulin egyre kevésbé képes a vércukor csökkentésére. Emberekben az étkezések után fogyasztott fehérbor képes a vércukor csökkentésére. Ez a jelenség azt sugallja, hogy a szőlő polifenoljai képesek a vérukorszint csökkentésére.

Ezek után megizsgálták, hogy a szőlő mely része tartalmazza ezt a hatóanyagot, és azt találták, hogy a mag vegyületei képesek elejét venni a kóros vércukor emelkedésnek, még magas cukortartalmú étel elfogyasztása után is. A vizsgálatsorozat végére a hörcsögöknek adott magas fruktóztartalmú étrend minden káros hatását sikerült kiküszöbölni a szőlő különböző részeiből nyert anyagokkal. Ez egy meggyőző erejű vizsgálat, de a vércukor nem az egyetlen, amit a szőlő hatóanyagai normalizálni képesek. A szív és érrendszeri rendellenességek igen sokfélék lehetnek, és legtöbbjük jól reagál a szőlőben fellelhető vegyületekre.

A szőlő hatóanyagai a resveratrol, a quercetin és a catechin csökkentik az erekben az úgynevezett zsíros sávokat Ehhez a hatáshoz jónéhány pohár vörösbort el kell fogyasztani naponta. A szőlőmag őrlemény megakadályozza a vérlemezkék összecsapódását, ezáltal elejét veszi a szívrohamnak és a sztróknak. Csökkenti a magas zsírtartalmú diéta esetleges káros hatásait, dózistól függően. A szőlőből kivont quercetin hatékony védemet nyújt a szívnek, jelentősen csökkenti a szívroham kialakulásának esélyét. A resveratrol a sztrók (agyérgörcs) ellen nyújt intenzív védelmet.

Agyunk, mint rádióvevő készülék
Eszébe jutott valaha, hogy a mobiltelefonoknak van-e hatása az agysejtek működésére? Könnyen rájöhetünk, hogy mobiltelefonálni olyan, mint egy kis mikrosütőt szorítani a fülünkhöz. Izraeli kutatók kimutatták, hogy az agysejtek rezonálnak a rádiótelefon által kibocsátott hullámokra. Minél fiatalabb az agy, annál intenzívebb a hatás. Ezért a mobiltelefonálás a gyermekek agyában, még a felnőttekénél nagyobb károkat okoz. A múlt év során kutatók húsz tudományos vizsgálat eredményeit vizsgálták át. Ezek egyike sem állította, hogy a mobiltelefon használata ne lenne egészségkárosító hatású.
Valószínűnek tűnik, hogy egyes emberek érzékenyebbek, mások kevésbé érzékenyek a rádiótelefon által okozott károsító hatásokra.
Nem túl meglepő módon a rádiótelefon használata szabad gyököket gerjeszt. A szabadgyökök károsítják a DNS-t, és intenzívebb munkára serkentik a szervezet természetes antioxidáns enzimjeit, melyek emiatt egy idő után kimerülnek. A ginkgot találták először hatékonynak a fenti károsodások kivédésében, de a resveratrol és a quercetin  hatása is nagyon hasonló. Fiatalítsa meg húsz évvel az agyát!
Kívánta valaha, hogy agya ugyanolyan jól működjön, mint húsz évvel ezelőtt? Agyunk ugyanúgy öregszik, mint szervezetünk egyéb részei.
Az utóbbi években reménytkeltő felfedezések láttak napvilágot ezzel kapcsolatosan. Kutató felfedezték, hogy a szőlőben van egy olyan vegyület, mely az agy öregedését a legalapvetőbb szinten, a fehérjék szintjén képes visszafordítani. Az említett kutatás kimutatta, hogy az öregedés során nemcsak a fehérjék csökkent termelése, hanem egyes káros fehérjék megjelenése is gondot okoz. Ez a bizonyos korral járó növekedés legalább olyan káros, mint a korral járó csökkenés.

Az Alabama Egyetemen végzett vizsgálat bebizonyította, hogy a szőlőmag hatóanyagai 13 fontos fehérje esetében állították vissza a fiatalkori normális szintet. A nemkívánatos, új idegsejtek létrejöttét gátló károsító fehérjék mértéke csökkent. (az agyban a közhiedelemmel ellentétben igenis keletkeznek új agysejtek) A agyban egy bizonyos hegszövet kialakulásáért felelős fehérje termelése szintén kisebb mértékű lett, ezáltal az agy nagyobb eséllyel regenerálódott pl. agyvérzések után. Ugyanez a fehérje bukkan fel bizonyos agytumorokban, vagy Alzheimer kórban is.

Szőlőmag az egészséges csontokért
A szőlőmag egészségügyi hatásai nagyon széleskörűek.
Erőteljes antioxidáns, meggyógyítja a fekélyeket, legalább olyan hatékonyan, mint egyes gyógyszerek, meggátolja a napfény káros hatására keletkezett papillómák elrákosodását, segít az állkapocscsont egészségének megőrzésében, ezáltal a fogak megtartásában. Klinikai vizsgálatok szerint az egészséges fogak és az íny csökkenti az idő előtti halál esélyét. A csontok egészsége szintén nagyon fontos, hiszen az időskori törések nagyban növelik a halálozási arányt.
A szőlőmag kivonat és a resveratrol hatásai összeadódnak. 1998-ban japán kutatók végeztek egy vizsgálatot melynek során bebizonyították, hogy a resveratrol, közvetlenül serkenti a csontképző sejtek működését.
Azt is kimutatták, hogy a resveratrol fokozza a csontok erejét idős patkányokban.
A nap által kiszárított bőrnek ugyancsak jót tesz a szőlőmag kivonat, mert csökkenti az elváltozás intenzitását.

A szőlőmag további pozitív hatása, hogy serkenti az anyagcserét. Ez több szempontból is igen fontos. A vércukorszint befolyásolja az élettartamot, az élettartamot szabályozó gének pedig közvetlen kapcsolatban állnak az inzulinnal, és az anyagcsere folyamatának egyéb fontos összetevőivel. A II. típusú cukorbetegség leírható, mint súlyos fokú inzulin rezisztencia. Ez az állapot pedig jelentősen gyorsítja az idő előtti öregedést. Klinikai vizsgálatok szerint a szőlőmag kivonat stabilizálja a vércukrot, felszabadítja a zsírt a zsírsejtekből és csökkenti az étvágyat is.

A szőlő alapú "gyógyszerek" jövője

Néhány éve kínai kutatók a szőlő három új hatóanyagát fedezték fel. Egyelőre annyit lehet tudni ezekről, hogy a sejtek örökítőanyagát, a DNS-t védik a szabadgyökök roncsoló hatásától. Egyéb hatásaikat illetően még folynak a kutatások. A szőlő hatóanyagainak tudománya a kutatók szavait idézve rendkívül figyelemre méltó.

 

Néhány név a 75 kutatók sorából:1. Rosenkranz S, Knirel D, Dietrich H, Flesch M, Erdmann E, Bohm M. Inhibition of the PDGF receptor by red wine flavonoids provides a molecular explanation for the “French paradox”. FASEB J. 2002 Dec;16(14):1958-60.

2. Criqui MH, Ringel BL. Does diet or alcohol explain the French paradox? Lancet. 1994 Dec 24-31;344(8939-8940):1719-23.

3. Burr ML. Explaining the French paradox. JR Soc Health. 1995 Aug;115(4):217-9.

4. Lavayssiere R, Cabee A. MRI in France: the French paradox. J Magn Reson Imaging. 2001 Apr;13(4):528-33.

5. Mar MH, Zeisel SH. Betaine in wine: answer to the French paradox? Med Hypotheses. 1999 Nov;53(5):383-5.

 

/Forrás: drmineral.hu/