Őrjítő vitaminhiány

Sok helyütt olvashatunk arról, hogy társadalmunkban egyre gyakoribb a depresszió, illetve általában a mentális zavarok. Lehet, hogy egyszer majd foglalkozunk azzal is, vajon tényleg mindannyian őrültek vagyunk-e, vagy csak különböző módokon próbálnak bennünket megcímkézni, hogy gyógyszerfogyasztókká váljunk. Most azonban cikkünk hangzatos címe mögé nézünk, hiszen alig ismert tény, hogy bizonyos vitaminok hiánya valóban mentális zavarokat idézhet elő. Dr. Lenkei György, háziorvos, a Táplálkozáskutatók Tudományos Tanácsának elnöke sietett segítségünkre.
- Doktor úr, napjainkban a depressziót már-már népbetegségnek tekintik, és más mentális rendellenességek is úgy tűnik, gyakrabban fordulnak elő, mint korábban. Valóban táplálkozási okok húzódnak meg a háttérben?
- Valóban bizonyos táplálkozási szokások vagy hiányállapotok okozhatnak mentális zavarokat, azonban mielőtt mélyebben belemennék, ki szeretnék emelni egy nagyon fontos tényezőt. Korábban azért sem volt annyi mentális zavar, mert az orvoslásban csak a nagyon nyilvánvalóan elmezavaros betegekkel foglalkoztak. Azoknak, akiknek szokásos életvezetési nehézségei voltak, nem szaladtak azonnal orvoshoz. Például amikor valakinek meghal egy családtagja, vagy hirtelen megszakad a párkapcsolata, teljesen normális reakció, hogy a veszteséget szomorúan vagy bánatosan éli meg. Ez nem mentális zavar, hanem az Élet kihívásaira adott normális reakció. Mintegy 100 évvel ezelőtt, ha valaki ilyen tünettel elment volna az orvosához, az orvos valószínűleg elbeszélgetett volna vele, rávilágítva, hogy ilyen az Élet, és tessék továbblépni, esetleg elküldte volna a lelkipásztorához, hiszen annak idején a vallásosság nagyon sok embernek nyújtott lelki utat vagy támaszt. Mai világunkban ugyanilyen helyzetben elképzelhető, hogy röppenne a recept egy „hangulatjavító” gyógyszerre, amelyek a kábítószerekhez nagymértékben hasonlóan hatnak, és „súlyos” mellékhatásokat okoznak, miközben gyógyulást vagy valódi javulást nem. Ezzel arra próbáltam utalni, hogy jelentősen el van túlozva és túlságosan fel van fújva a mentális zavarok témaköre, és biztos vagyok benne, hogy gyógyszeripari érdekek húzódnak meg e mögött, de nem szeretném elterelni a témát, beszéljünk a táplálkozás és a mentális zavarok összefüggéseiről.

- Köszönöm, ez valóban megér egy külön cikket. Mit tudunk tehát erről?


- Az egyik legegyszerűbb összefüggés az enyhe zavarokkal, mint bágyadtság, nehéz beszéd, aluszékonyság, inaktivitás vagy amikor egy idős emberen azt figyelik meg, hogy nem találja a helyét, elkóborol, eltéved, sok esetben egyszerű vízhiányról van szó. És itt nem egy sivatagi mértékű kiszáradásra kell gondolni, csak arra, hogy az illető nem ivott elegendő – napi 2-3 liter – tiszta vizet.
Egy másik nagyon egyszerű összefüggés, amit a szülők könnyedén megfigyelhetnek, amikor gyermekük rendesen „besütizik”, tehát sok édességet, csokoládét fogyaszt. A cukor és keményítő hirtelen megemelt mennyisége először elkezdi pörgetni a szervezetet, aztán hirtelen hangulati zuhanás következik. Néhány merészebb kutató azt is pedzegette, hogy a cukor hatásmechanizmusa hasonló a kábítószerekéhez ebben a tekintetben. Más adatok szerint a cukor és keményítő lebontásához nagyon sok B1 vitamint használ a szervezet, és az így kialakult B1 vitaminhiány okozza a mentális tüneteket.

- Tehát vannak konkrét vitaminhiányok is?


- Igen, legjellemzőbben a B-vitaminokról tudjuk, hogy hiányuk mentális zavarokhoz vezethet. A tudományos irodalom, ezen belül már az orvosi tankönyvek részletesen beszámolnak arról például, hogy a B1 vitamin hiánya egyebek mellett a következő tünetekhez vezet: fáradtság, fáradékonyság, ingerlékenység, emocionális instabilitás, csökkent koncentrálóképesség, érdektelenség, feledékenység és akár üldöztetéses téves eszmék.
A B3 vitamin hányának néhány tünete: aluszékonyság, alvászavarok, lelki zavarok, depresszió, megszerzett szellemi képességek elvesztése.
Lássuk a B5 vitamin néhány hiánytünetét: fáradtság, gyengeség, álmosság, fejfájás, depresszió.
A B6 hiánya esetében: decerebrációszerű állapot (olyan mintha megszűnne az agyműködés), fokozott ingerlékenység, kedélyállapot zavarok, mint levertség.
A B12 hiányakor: lelki zavarok, depresszió, túlzott ingerlékenység, a gondolkodás zavara.
„Viccesen” tehát mondhatjuk, hogy valakinek olyan vitaminhiánya van, hogy majd beleőrül.
- Akkor érdemese valamilyen komplex B-vitamin készítmény fogyasztása?
 - Vagy még inkább egy jó multivitaminé, ugyanis a különböző vitaminok egymáshoz viszonyított aránya is fontos, olyannyira, hogy tulajdonképpen úgy is lehet hiányállapotot létrehozni, ha az arányokat nagyon elrontjuk. Például amikor B1-et fogyasztunk, három- három és félszer annyi C vitamint is be kell vennünk mellé, hogy ne boruljon fel az egyensúly. Tehát egy jól összeállított, mennyiségileg megfelelő, kiegyensúlyozott napi készítmény a legjobb. Emellett pedig ne feledkezzünk meg arról sem, hogy mentálisan is képződnünk, fejlődnünk kell, mert, ahogy korábban említettem, például egy komoly veszteség feldolgozását nem fogja kezelni semmilyen gyógyszer, és önmagukban a vitaminok sem. Rosszabb, ha a lelki stressz még egy vitaminhiány is tetézi, de pusztán a vitaminpótlás nem biztos, hogy kezeli a helyzetet. A szellemi egészségünkről külön kell gondoskodni. /Forrás:Zöldújság/